Skip links

Explore
Kaydır

İtibarınızı yükseltmek için varız.

Size ne sunuyoruz ?

İnsanların markanızı duyduklarında aklında olumsuz şeylerin canlanmamasını istiyorsanız, itibar yönetimi için sağlam stratejiler hazırlanmalı ve stratejiler alanının uzmanları tarafından işleve dökülmelidir. Kurumsal İtibar Yönetimi sadece tek bir sefere mahsus işlemlerden değildir. Kurumun her zaman itibarının çeşitli kanallardan kontrol altında tutulması ve gerektiği aşamalarda desteklenmesi, çözümlenmesi gerekir.

Plan & Strateji

Marka yönetimi ele alınırken imaj ve itibar yönetimi de göz önünde bulundurarak gerekli plan ve stratejiler belirlenir. 

Kurumsal İtibar Yönetimi

Markanın sahip olduğu ve kendisini ifade ederken kullandığı itibar, korunmaya gerek duyar. Buna yönelik uygulanabilecek bazı itibar yönetimi bileşenleri de vardır.

Değer Planlaması

İtibar yönetimi, toplum ve hedef kitle gözünde oluşan takdir ve değerin sürdürülmesine yönelik plan ve çözümleri içerir. İtibar yönetiminin farkına varmak ve etkinleştirmek, var olan değeri sürdürmeye ya da değerin düşmesi sonucu oluşan durumları kontrol altına almayı sağlar.

Sıkça Sorulan Sorular

İtibar paradan daha değerlidir. (Publilius Syrus)

Kurumsal itibar; bir kurumun görünen yüzü ile ilgili materyallerin, insanlar üzerinde bıraktığı izlenimlerin toplamına denir.
Kurumsal itibar; bir kurumun muhatap olduğu kişi ve kurumların gözünde sahip olduğu değerdir.
Kurumsal itibar; bir kurumun, hissedarlar, müşteriler, çalışanlar, sosyal kurumlar, yazılı ve sözlü medya ile halkın beynindeki algılamalarının toplamıdır.

İtibar bir kişinin, markanın, şirketin ya da ürünün sahip olduğuna inanılan nitel bir inançtır aslında.

İtibar ya da İngilizce söylersek “reputation” bir kişi, marka, şirket, bir karakter özelliği gibi unsurları kapsayacak şekilde üçüncü kişiler tarafından atanan bir değerdir. Yani insanlar markaları, insanları, şirketleri “itibarlı” olarak görür. Bu itibar zamanla değişebilir veya itibarın tanımında değişimler yaşanabilir.

Karakter ve İtibar aynı şeyler değildir. İtibar bir kişinin veya markanın başka insanlar tarafından atfedilen karakteridir. Karakter ise bu kişinin sahip olduğu reel şeylerdir.

Yani düşünce, inanç gibi şeyler itibar kavramında rol oynar. Birine itibar ya da itibarsızlık atfederken işin içinde gerçeklerden ziyade duygular, o anki ruh durumu, geçmiş deneyimler, önyargılar, bilişsel yanılgılar vardır. Hatta açlık, susuzluk bile kişiler ve markalar hakkındaki itibar algımızın değişmesine yol açabilir.

Bir markanın 100 çalışanı vardır. Logosu kartaldır. Websitesinin rengi yeşil ağırlıklıdır. Bunlar markanın markanıza dair nesnel verilerdir. İtibar söz konusu olduğunda ise daha öznel, daha şahsi düşünceler devreye girer. Zira itibar kimlikten ve eylemden daha fazlasıdır.

Sermaye dendiğinde aklımıza genelde parasal şeyler gelir. Fakat finansal sermaye işin sadece bir boyutunu oluşturur.

İtibar sermayesinin finansal sermayeden daha önemli olduğunu bile söylemek mümkündür.

Bir şirketin itibarı iyi olduğu için mi daha çok kazanç elde eder?

Yoksa iyi kazandığı için mi itibarı yüksek olur?

Tabii ki itibarı yüksek olduğu için kazancı daha yüksek olur. Yani itibar paradan önce gelir.

Bunu bireysel düzeyde de görmek mümkündür. Mesela bir girişimci iş fikri için yatırım arıyor diyelim. Bu kişi yatırımcıların güvenini nasıl kazanabilir? İyi bir iş planına ek olarak iyi bir itibara da sahip olmalıdır bu kişi. Yani adı medyada kötü olaylarla anılan biri yatırımcılardan kolay kolay yatırım alamaz.

İtibar sermayesi bir kişinin ya da markanın sahip olduğu elle tutulmaz unsurlardır. Bir şirket hakkında internette yapılan yorumlar, şirketin kurumsal kimliği, yatırımcı güveni gibi şeylerden söz ediyoruz. İtibar sermayesi yüksek olan firmaların ürün ve hizmetleri daha kaliteli olarak görülür, bu firmaların piyasa değeri yüksekten hesaplanır.

İnsanların nasıl düşündüğünü kontrol etmek mümkün değildir. Ancak insanların neleri göreceğini, neleri duyacağını kontrol etmek mümkündür. Bu da onların düşüncelerini şekillendirmeye yardım eder.

İletişimin büyük bir kısmı internet üzerinden yapılıyor bugün. Aklımıza gelen her şeyi online ortamda yapabiliyoruz artık. Bu bağlamda itibar yönetiminin temel olarak internette yapıldığını ifade etmek gerek.

İtibar yönetimi için internet esastır çünkü iletişim büyük ölçüde internet üzerinden yürümektedir. Buna ek olarak insanlar tek tek hedef almak yerine Youtube, Google, Facebook, Twitter gibi mecralar üzerinden itibar yönetimi yapılır. Yani birey odaklı değil, platform odaklı yapılır itibar yönetimi.

Size ulaşmak için sabırsızlanıyoruz.

İtibar yönetimi ile ilgili size yardımcı olabiliriz.

    Genellikle 48 saat içinde geri dönüş sağlanır.

Şimdi Teklif Alın

Sizinle çalışmak için sabırsızlanıyoruz.